Vyberte stránku

Pylová sezona je tady

2022-03-14 | Rytmus života

Nadprůměrně teplé počasí v únoru probudilo mnohé rostliny dřív, i když jejich rozkvétání přibrzdilo pozdější ochlazení. Pyly, které trápí alergiky, jsou ale tady.

Alergie mohou způsobit příznaky podobné omikronu, tedy poslední verzi covidu-19, včetně bolestí hlavy nebo teploty. Na rozdíl od covidu je ale poměrně snadné zkrotit je účinnými léky. Sliznice podrážděné alergeny však hůře vzdorují náporu virů, proto jsou alergici náchylnější k onemocnění dýchacího systému. „Alergii je vždy třeba konzultovat s odborníkem a nechat se alergologicky vyšetřit,“ upozorňuje prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc., z FN Motol v Praze. „Lékař pak nejlépe posoudí, zda a jak potíže léčit. Nebezpečím mohou být nadužívané nosní uvolňující kapky, které mohou postupně poškodit nosní sliznici.“

Letošní pylová sezona nastoupila dříve než obvykle zejména kvůli mírné zimě. „Na jižní Moravě jsme už v únoru viděli kvést lísku, což je první pylový alergen,“ říká MUDr. Božena Kalabusová, alergoložka z Přerova. „Po ní vždy následují olše nebo břízy. S rostoucí teplotou se pásmo kvetoucích stromů postupně posouvá z jižních regionů na sever. Pyly z těchto stromů působí citlivým jedincům nepříjemné potíže, jako jsou alergická rýma nebo zánět spojivek. V tom jsou jarní pyly specifické, že způsobují větší nepříjemnosti.“ Podle MUDr. Kalabusové mohou pyly způsobovat také tzv. alergické astma.

V zimě jsou nejčastějšími alergeny roztoči z domácího prachu. Jaro ovšem neznamená, že roztoči vymizeli, pouze se pyly stávají alergeny silnějšími. Který pyl kdy převažuje, můžeme najít v pylových kalendářích například na Alergie.cz nebo na PylovaSluzba.cz, kde najdeme i upozornění na momentálně nejvíc působící pyly. Kalendáře totiž ne vždy přesně reagují na aktuální stav, který ovlivňuje i počasí.

Aplikace pomáhá

Alergici mohou pro lepší kontrolu své nemoci využít speciální mobilní aplikaci, která jim pomůže s mapováním alergenů. Aplikaci MASK-air využívají alergici po celém světě a její stažení je zdarma. Webová adresa je Mask-air.com, a pokud se nám objeví anglický text, vpravo nahoře si zvolíme jazyk. V našem případě klikneme na czech.

Aplikace umožňuje zaznamenávat průběh alergie v kalendáři nebo sledovat, které pyly jsou právě na vzestupu, MASK-air také pomáhá lépe nastavit léčbu. „Když přesně víme, co a kdy pacient prožívá, snáze určíme, který konkrétní alergen může mít potíže na svědomí,“ vysvětluje doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D., přednosta kliniky Plicních nemocí a tuberkulózy FN Brno. „Aplikace zároveň člověka upozorní, co se na něj v přírodě chystá v dalších týdnech a měsících.“

Roušky dvojí tváře

Proti pylům mohou některé pacienty chránit roušky a respirátory, ovšem pouze za určitých okolností. „Jedna skupina pacientů mi opravdu potvrdila, že díky všeobecné povinnosti nosit ochranu dýchacích cest pozorovali v minulých pylových sezonách slabší projevy alergie,“ říká MUDr. Božena Kalabusová. „Jakmile to ale bylo možné, většina z nich je raději odložila a sáhla po lécích.“ Ochranné prostředky ovšem mohou alergikům naopak způsobovat komplikace, zejména pokud používají delší dobu opakovaně jednu roušku nebo respirátor. „Pokud ochranu nemění, a je řada lidí, kteří jeden respirátor používají i měsíce, zachycení roztoči nebo částečky pylu mohou alergické projevy významně zhoršovat,“ varuje doc. Sova. „Starý respirátor se také může stát živnou půdou pro různé plísně, které mohou způsobovat totéž.“ Riziko rozvoje alergií je podle něho u každého jedince geneticky zakódováno, mohou se však projevit až v dospělosti. „Pozitivní je, že na alergie na pyl a roztoče, což jsou nejčastější formy, existuje účinná léčba v podobě antihistaminik nebo antialergik. Ty drtivá většina pacientů dobře snáší a léky jim pomáhají zmírnit nepříjemné projevy,“ uzavírá doc. Sova.

více článků

E-mail
milan.sova@seznam.cz

Telefon
+ 420 532 232 504

© Milan Sova
All Rights Reserved